פיצויי פיטורין ופרישה מהעבודה

פיצויי פיטורין הם פיצויים להם זכאי כל עובד למעט מקרים מאוד מסוימים. בפרט, כאשר מדובר בהתפטרות החל מגיל פרישה, נשאלת השאלה – מהם כספי הפיטורים המגיעים לעובד? וכיצד יוכל לקבלם? על כל זאת ועוד, נשמח לענות במאמר הבא.

פיצויי פיטורין החל מגיל פרישה

באופן כללי, כספי פיטורים נחשבים לכספים אשר עובד זכאי להם לאחר פיטורין, התפטרות או לאחר שמעסיק נפטר. החל משנת 2008, מעסיקים מחויבים להפריש חלק מפיצויי הפיטורין מדי חודש לתוך הביטוח הפנסיוני, או לקופת גמל מיוחדת. לאחר גיל הפרישה, התפטרות של עובד נחשבת לפיטורים ועל כן מזכה אותו בפיצויי פיטורין. מן הסכום המגיע לעובד, מנוכה הסכום העומד לרשותו בתור פיצויי פיטורין בקרן הפנסיה, ביטוח מנהלים או קופת גמל.

קבלת פיצויי הפיטורין

זכות קבל פיצויי הפיטורין מתקבלת בכמה דרכים אפשריות: בדרך הראשונה, העובד יקבל את כספי פיצויי הפיטורין ישירות מן המעסיק, עד לסיום יחסי העובד- מעביד ביניהם או במועד מאוחר יותר, מבין כמה מועדים הקבועים בחוק. מצב זה מתקיים במידה והמעסיק לא הפריש סכומים לפיצויי פיטורים לקופת גמל או ביטוח פנסיוני.

על פי הדרך השנייה, הכספים יועברו ישר מן הקרן אל העובד, במידה וכאמור המעסיק אכן הפריש עבור העובד כספים לפיצויי פיטורים לקופת גמל או ביטוח פנסיוני. אולם, חשוב לדעת כי ייתכן והמעסיק הפריש רק חלק מן הכספים וכן מטבע הדברים, על המעסיק לשלם את היתרה ישירות לעובד. בכל אופן, על מנת שהעובד יקבל את הכספים מן הקרן או הביטוח, על המעסיק לצייד אותו באישור לשחרור כספים.

מה עוד יש לדעת בנושא מס על פיצויי פיטורין?

ראשית, במקרים בהם כספי הפיטורים שולמו לקרן הפנסיה, משיכת הכספים תפגע בפטור ממס הכנסה אשר יחול על הקצבה החודשית – פיצויי הפיטורין חייבים בניכוי מס הכנסה, במידה וגובה הפיצויים בצירוף סכומים נוספים אשר מקבל העובד בסיום עבודתו עולים על תקרת פטור ממס. בנוסף, מטבע הדברים, משיכה כזו מקטינה את הקצבה החודשית המגיעה לעובד בגין פרישה לגמלאות. בנוסף, חשוב לדעת כי על העובד להודיע מראש ובכתב על כוונתו להתפטר.

צרו קשר לקבלת ייעוץ חינם


 • תו נכה לחולי לב

  חולי לב מסוימים עשויים להיות זכאים לתו נכה שיקל עליהם בהתנהלות היומיומית במצבם. אולם, יש לדעת כי לשם הגדלת הסיכויים לקבלת תו הנכה, יש להגיש לאגף הרישוי את המסמכים הרלוונטיים ביותר המעידים על לקותו של האדם ומצב בריאותו המדויקים.

  14 באוגוסט 2018
 • סוגי תו נכה

  החוק הישראלי קבע זה מכבר כי זכות החנייה תהיה זהה לכל בעלי תגי חניית הנכים. אם כך, מדוע בישראל עדיין מונפקים סוגי תגי חניה שונים?

  14 באוגוסט 2018
 • כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

  בפירוט תנאי הזכאות לתו הנכה מצוין גם אחוז נכות מינימאלי, שנקבע על פי החלטת וועדה רפואית של ביטוח לאומי. האם קיומה של קביעת אחוז נכות הינה הכרחית עבור קבלת תו הנכה?

  14 באוגוסט 2018
 • המלצת רופא לתו נכה

  חלק מן המסמכים הרפואיים שנדרשים אנשים להגיש לאגף הרישוי עבור קבלת תו נכה הם המלצת רופא מומחה בתחום הלקות של האדם. בהתחשב בעובדה שבאגף הרישוי יושב רופא מטעם הבודק את המסמכים הרפואיים, עד כמה המלצת הרופא משפיעה?

  14 באוגוסט 2018

תגיות

איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה