משפחה חד הורית- תשלום מזונות

הורים רבים בעידן הנוכחי מוגדרים על פי החוק הישראלי כהורים עצמאיים (בעבר, חד הוריים). במסגרת הכרתה בקשיים העשויים להיווצר במסגרת הורות כזו, המדינה מעוניינת לסייע לאותם הורים באמצעות ביטוח לאומי ומס הכנסה.

בשנת 2014 השתנה המושג "הורה במשפחה חד הורית" ל"הורה עצמאי" בחוק. הורה עצמאי הינו תושב ישראל, אשר איננו נשוי או אין לו אדם המוכר בציבור כבן זוגו וכמובן, בהחזקתו ילד אשר מתחת לגיל 18. החוק מגדיר מקרים נוספים בהם הורה ייחשב להורה עצמאי, כגון הורה אשר חי בנפרד מבן זוגו תקופה של שנתיים או יותר ופתח בתהליך של גירושין על פי דין של שנתיים לפחות. החוג מגדיר גם אישה עגונה מזה שנתיים כהורה עצמאי. קיימות הגדרות נוספות לאישה החיה במקלט לנשים נפגעות אלימות, עולה חדש ועוד.

נושא המזונות, במקרה של חוסר תשלום מצד ההורה

ככלל, בתי המשפט נוהגים לפסוק משונות המתחלקים ל-3 סוגים, אולם לרוב המושג מתייחס למזונות ילדים או למזונות אישה. אולם, קיימים מקרים בהם אישה או ילד אינם מקבלים את המזונות המגיעים להם מן החייב ולכן זכאים בתנאים מסוימים לדמי מזונות מן הביטוח הלאומי. סכום קצבת המזונות יהיה הסכום אשר נקבע על פי דין, או הסכום הנפסק לאישה ולילד (על פי הנמוך מבין השניים). חשוב לציין כי קיימים מקרים בהם האישה\הגבר לא יקבלו את המזונות מביטוח לאומי, כגון מקרים בהם האישה\הגבר מקבלים הכנסה מסוימת מ"גמלה מחליפת שכר", או שהם מקבלים הכנסה מסוימת ממה שמכונה "לא עבודה" וכו'.

קבלת נקודות זיכוי ממס לגבר, אישה, גרוש, גרושה עבור גידול הילדים

הורה גרוש, או חי בנפרד מן ההורה השני אשר מגדל את הילדים זכאי לנקודת זיכוי אחת ממס הכנסה, אשר שוויה בשנת 2017 היא 2,580 ₪ לשנה. במידה וההורה השני משתתף בכלכלת הילדים, הוא יהיה זכאי לנקודת זיכוי אחת או חלק ממנה, בהתאם לחלקו. לשם מימוש הזכות, על שכירים למלא את טופס 101 ולמסור אותו לידי המעסיק לפני תום שנת המס. על עצמאיים למלא את טופס 1301 בסוף שנת המס. לטפסים הללו יש לצרף אישורים מתאימים, כגון פסק דין מענייני משפחה או פירוט חשבון בנק המוכיח תשלום מזונות וכו'.

צרו קשר לקבלת ייעוץ חינם


 • תו נכה לחולי לב

  חולי לב מסוימים עשויים להיות זכאים לתו נכה שיקל עליהם בהתנהלות היומיומית במצבם. אולם, יש לדעת כי לשם הגדלת הסיכויים לקבלת תו הנכה, יש להגיש לאגף הרישוי את המסמכים הרלוונטיים ביותר המעידים על לקותו של האדם ומצב בריאותו המדויקים.

  14 באוגוסט 2018
 • סוגי תו נכה

  החוק הישראלי קבע זה מכבר כי זכות החנייה תהיה זהה לכל בעלי תגי חניית הנכים. אם כך, מדוע בישראל עדיין מונפקים סוגי תגי חניה שונים?

  14 באוגוסט 2018
 • כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

  בפירוט תנאי הזכאות לתו הנכה מצוין גם אחוז נכות מינימאלי, שנקבע על פי החלטת וועדה רפואית של ביטוח לאומי. האם קיומה של קביעת אחוז נכות הינה הכרחית עבור קבלת תו הנכה?

  14 באוגוסט 2018
 • המלצת רופא לתו נכה

  חלק מן המסמכים הרפואיים שנדרשים אנשים להגיש לאגף הרישוי עבור קבלת תו נכה הם המלצת רופא מומחה בתחום הלקות של האדם. בהתחשב בעובדה שבאגף הרישוי יושב רופא מטעם הבודק את המסמכים הרפואיים, עד כמה המלצת הרופא משפיעה?

  14 באוגוסט 2018

תגיות

איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה