כחלק מהקלות המס המתאפשרות במדינת ישראל, החל משנת 2002 הורים לילדים לקויי למידה עשויים לקבל הקלה בתשלום המס. ההקלה מיועדת הן לשכירים והן לעצמאיים. גלגלו מטה וקבלו מידע שימושי אודות הזכות.

החזר מס לילדים לקויי למידה נועד מטבע הדברים להקל על הורים אשר להם ילד לקוי למידה. אולם, החוק מבדיל בין סוגים שונים של ליקויי למידה.

אז מי מוגדר כלקוי למידה?

ילד אשר קיבל זכאות לחינוך מיוחד על פי ועדת השמה והופנה למסגרת חינוך מיוחד. ההחלטה על זכאות לחינוך מיוחד על פי ועדת ההשמה מהווה הוכחה לכך שהילד נמצא בעיכוב התפתחותי ולקת למידה חמורה, ועל כן זקוק למסגרת מיוחדת. כמו כן, על ההורים לספק את ההודעה אודות החלטת ועדת ההשמה (ייתכן ויצטרכו לספק מסמכים נוספים).

למי לפנות וממי לקבל מידע אודות המסמכים הדרושים?

יש לפנות למשרדי פקיד השומה של מס הכנסה באזור המגורים. מהקריטריונים להבחנה בין לקויות למידה קלות ובינוניות לבין לקויות למידה קשות עולים כמה מסמכים עיקריים אותם יש להכין: כאמור, מסמך המורה על קביעה של ועדת השמה על זכאות למסגרת חינוך מיוחד, אישור על למידת הילד בפועל במסגרת כזו (כולל אישור במצב בו הילד לומד בכיתה לחיוך מיוחד) ואישור מרופא הממולא בטופס 127. אולם, עבור בירור המסמכים המסוימים אשר יש להגיש בכל מקרה ומקרה, יש לפנות למס הכנסה. יש לצרף את טופס 116 א' (את הטופס ניתן להוריד בקלות מאתר רשות המיסים).

מהי הקלת המס הפוטנציאלית?

הקלת המס העשויה להתקבל היא 2 נקודות זיכוי ממס הכנסה ליחיד תושב ישראל או לבן זוגו  בשנת המס. חשוב לציין כי הקלת המס היא אמנם ליחיד, אולם ייתכן והיא תוכל להתחלק בין שני ההורים על פי בקשתם.

מידע שימוש נוסף

ייתכן וההורים יהיו זכאים להחזר מס לילדים לקויי למידה רטרואקטיבי, עבור שנים קודמות בהם הייתה קיימת הזכאות ולא מומשה, על פי בקשה מיוחדת להחזר מס הכנסה. בנוסף, קיימת התייחסות בטופס 116 א' לבגירים אשר מלאו להם 18 שנים בתנאי זכאות מסוימים.

 • מאמר זה מכיל מידע כללי ואיננו מהווה מסמך משפטי. לפרטים מדויקים יש לפנות לרשות המיסים.
 • חידוש תו נכה לאוטו

  נדרשים לחדש את תו הנכה העומד לרשותכם? בשורות הבאות תוכלו למצוא מידע מורחב על הליכי חידוש תו נכה לאוטו.

  28 בנובמבר 2018
 • תו נכה לחולה פרקינסון

  קבלת תג הנכה מחייבת הגשת מסמכים וטפסים רבים ומפורטים ככל האפשר המעידים על מצב החולה. כמו כן, יש להגיש מסמכים הנוגעים לרכב או לרכבים עבורם נדרש תג הנכה.

  3 בספטמבר 2018
 • תו נכה לחולה אפילפסיה

  את הזכאות לתג נכה קובעת וועדה מיוחדת היושבת באגף הרישוי. הוועדה הפנימית, מורכבת גם מרופא מקומי והיא היחידה המוסמכת לקבוע זכאות לתו נכה וזאת על פי מסמכים רפואיים

  3 בספטמבר 2018
 • תו נכה לחולה לב

  מחלת לב פוגעת באיכות חייו של החולה ומאלצת אותו להתמודד גם עם סוגיות בירוקרטיות לקבלת זכויותיו השונות. המומחים שלנו באופקים, מקלים עליך ועומדים לרשותך..

  3 בספטמבר 2018

שלח/י פרטים - אולי מגיע לך החזר כספי


תגיות

איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה