תיקון 190 לפקודת מס הכנסה נכנס לתוקף בשנת 2012, ומטרתו הינה לתקן את העיוות שחל עד אז בתחום החיסכון הפנסיוני. באופן כללי, החוק יצר שינויים נרחבים בתחום הפטור הניתן ממס הכנסה ל"קצבה מזכה" ואף שינה את המקורות ל"קצבה מוכרת". במידה והנכם גמלאים או עומדים להיות כאלה – המאמר הבא הוא בשבילכם!

המשמעות המעשית עבור גמלאים: קצבה מזכה

קצבה מזכה היא קצבה אשר מקורה הוא במעביד, או בקופת גמל.ראשית, באשר ל"קצבה מזכה", החל מתיקון החוק חלה הגדלה הדרגתית של שיעור הפטור ממס על הכנסה מפנסיה חודשית. השיעור ההתחלתי היה בשנת 2011 35%, אולם לזמננו בשנים 2016-2019, נקבע שיעור פטור של 49%. שיעור זה ימשיך לעלות עד שנת 2025 בהדרגה, כאשר בשנה זו יגיע ל-67%. חשוב לציין כי הפטור החל על "קצבה מזכה" שונה כך שהחל מן התיקון, הוא מחושב לפי מכפלה של שיעור הפטור בתקרת הפטור.

ומה באשר ל"קצבה מוכרת"?

עד תיקון החוק, "קצבה מוכרת" כללה שני מקורות בלבד לכספים פטורים ממס: הראשון, סכומים שהפקיד המעסיק לרכיב התגמולים ואלה נזקפו להכנסת העובד עצמו). השני, סכומים אשר הפקיד מקבל הקצבה ולא היה זכאי בעבורם לניכוי מס, כגון הפקדות עובד עצמאי אשר לא הוענקו לו הטבות מס). אולם, בשנת 2012 הגדרת הקצבה המוכרת עודכנה, ובהתאם גם נוספו שני מקורות נוספים לקצבה בשנת 2017.

החל מתיקון החוק, ניתן ליהנות מפטור ממס על קצבה מזכה וגם על קצבה מוכרת. פקודת מס הכנסה הגדירה כמה מקרים בהם הפקדת כספים לחסכון הפנסיוני יצרו קצבה מוכרת. חשוב לציין, שכתוצאה משינוי ההגדרה של הקצב המוכרת, גדלו המקורות הכספיים עליהם ניתן לקבל פטור ממס. אולם, בעת בקשת קבלת המס, נצטרך להוכיח למדינה כי אכן מדובר בכספים המוגדרים כקצבה מוכרת. על כן, מומלץ לשמור מסמכים המצביעים על אישורי מס בדיווחים שנתיים, מסמכים אודות השכר שלנו בעת ההפקדות ועוד.

לסיכום, כיום גמלאים יכולים לקבל פטור רב יותר מבעבר על כספי פנסיה ממקורות מגוונים יותר. אולם, חשוב לזכור כי הפטור יינתן רק עבור הוכחה מספקת על עמידה בתנאים. בהצלחה!

צרו קשר לקבלת ייעוץ חינם


 • תו נכה לחולי לב

  חולי לב מסוימים עשויים להיות זכאים לתו נכה שיקל עליהם בהתנהלות היומיומית במצבם. אולם, יש לדעת כי לשם הגדלת הסיכויים לקבלת תו הנכה, יש להגיש לאגף הרישוי את המסמכים הרלוונטיים ביותר המעידים על לקותו של האדם ומצב בריאותו המדויקים.

  14 באוגוסט 2018
 • סוגי תו נכה

  החוק הישראלי קבע זה מכבר כי זכות החנייה תהיה זהה לכל בעלי תגי חניית הנכים. אם כך, מדוע בישראל עדיין מונפקים סוגי תגי חניה שונים?

  14 באוגוסט 2018
 • כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

  בפירוט תנאי הזכאות לתו הנכה מצוין גם אחוז נכות מינימאלי, שנקבע על פי החלטת וועדה רפואית של ביטוח לאומי. האם קיומה של קביעת אחוז נכות הינה הכרחית עבור קבלת תו הנכה?

  14 באוגוסט 2018
 • המלצת רופא לתו נכה

  חלק מן המסמכים הרפואיים שנדרשים אנשים להגיש לאגף הרישוי עבור קבלת תו נכה הם המלצת רופא מומחה בתחום הלקות של האדם. בהתחשב בעובדה שבאגף הרישוי יושב רופא מטעם הבודק את המסמכים הרפואיים, עד כמה המלצת הרופא משפיעה?

  14 באוגוסט 2018

תגיות

איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה