עובדים רבים חשופים לדאבוננו לרעש מזיק בעבודה, אולם לא כולם מכירים את הסכנה הכרוכה בכך. במידה ואתם חוששים כי שמיעתכם נפגעה באופן כלשהו כתוצאה מעבודה, או שאינכם בטוחים כיצד לקבל את זכויותיכם בביטוח הלאומי, קראו בעיון את המאמר הבא.

מהן ליקוי שמיעה?

ליקוי שמיעה היו שם כולל למגוון מצבים הקשורים לפגיעה באיכות השמיעה. ליקוי שמיעה יכול להיגרם כתוצאה ממגוון רחב של מצבים, לרבות תחלואה, נטילת תרופות או חשיפה לרעש מזיק. אחד מן הגורמים להופעת ליקוי שמיעה הינו חשיפה לרעש מזיק בעבודה, כלומר חשיפה לעוצמה גבוהה של רעש במשך זמן מסוים, אשר נקבע כמזיק לאיכות השמיעה האנושית.

חשוב לדעת כי ליקויי השמיעה הנפוצים ביותר אשר נגרמים כתוצאה מפגיעה בעבודה הינם טינטון, אשר מתייחס למצב בו אדם שומע צליל באוזניו, לעיתים באופן תמידי, כאשר הסביבה אינה שומעת אותו. המקרה השני הנפוץ הינו ירידה בכושר השמיעה, מכפי שהייתה בעבר.

מתי ניתן לקבל על ליקוי שמיעה פיצויים כספיים עקב ירידה בשמיעה הנגרמת מעבודה?

הזכויות יינתנו לעובד אשר יוכיח כי מדובר ב"מחלת מקצוע", על פי תקנות הביטוח הלאומי. ככלל, עובדים אשר נפגעו בזמן העבודה זכאים לפיצוי כספי עקב ירידה בשמיעה: תשלום ביטוח לאומי עבור ימי היעדרות מן העבודה, הוצאות טיפול רפואי ובמקרים מסוימים לקצבת נכות. גמלת נכות תינתן לאחר שהעובד יוזמן לעמוד בפני ועדה רפואית מיוחדת אשר מטרתה לקבוע את דרגת נכותו.

דברים נוספים אשר יש לדעת אודות התנאים לקבלת פיצוי כספי עקב ירידה בשמיעה

בשנת 2005, השתנה חוק הביטוח הלאומי הישראלי, באופן בו הוכנס בו תיקון 79 אשר למעשה הקשה את התנאים לקבלת פיצוי כספי במקרה של ליקוי שמיעה וטינטון. התנאים המדוברים קשורים הן למגבלת זמן אשר בה ניתן להגיש תביעה לביטוח לאומי, אולם גם לעצם התנאים אשר על פיהם ייחשב העובד ככזה אשר נפגע בעבודה. חשוב לציין כי התנאים קשיחים הן עבור מצב חלילה של ירידה בשמיעה והן עבור מצב של טנטון.

מה ניתן לעשות בנושא ליקוי שמיעה ופיצויים?

ראשית, יש לפנות לבדיקה רפואית במהרה וליידע את המעביד במידה ונגרמה תאונה כלשהי הקשורה לשמיעה. שנית, יש לפנות באופן תדיר לבדיקות וטיפול רפואי אודות ליקוי השמיעה. שלישית, יש לאסוף תיעוד רפואי במקרה של בדיקות רפואיות שביצע המעביד, או בדיקות שנעשו עצמאית. רביעית והחשוב מכל – יש לפנות במהרה לעזרה מקצועית על מנת שישמרו זכויותיך בביטוח הלאומי.

 

צרו קשר לייעוץ חינם


תגיות

 • כספי פיצויים

  סיום יחסי עובד מעביד זה משהו מאוד טבעי בשוק העבודה. כך גם מתן פיצויים או כספי פיצויים. מאז ומעולם עובדים פוטרו או התפטרו. אבל בעשרים שנה האחרונות ניתן לראות מגמה של שינויים הרבה יותר תכופים בשוק העבודה.

  19 בספטמבר 2019
 • כספים רדומים

  מומחים השקעות מתייחסים לעיתים לכספים "ישנים" (מלשון, לישון) בתור כספים שאינם נושאים ריבית או שנשחקים בתנאי אינפלציה. אך בישראל, כך מסתבר, יש גם כספים רדומים מסוג אחר לגמרי.

  19 בספטמבר 2019
 • בדיקת זכאות להחזר מס

  אנשים לא אוהבים לשלם מיסים. אבל אין ברירה, זה מה שאומר החוק. אבל על פי החוק, מי שמגיע לו החזר מס פשוט צריך לבקש, למלא טפסים ולקבל. אבל, משום מה יותר מדי אנשים לא מבצעים בדיקת זכאות להחזר מס. זו בדיקה שתאמר לכם כמה מגיע לכם ואם מגיע לכם.

  19 בספטמבר 2019
 • למי מגיע החזר מס

  אם חשבתם שהחזרי מס מגיעים אך ורק לבעלי עסקים, עצמאים ובעלי הון, דעו שהתמונה שונה לחלוטין. אמנם, שכירים רגילים שכל מה שקשור למס הכנסה מטופל על המעסיק (שמעביר בשמם את ניכויי המס) אבל המעסיק לא יגיש בשבילכם בקשה להחזר מס.

  19 בספטמבר 2019
איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה