הנפקת תג נכה

במידה והנכם הורים לילדים המוגדרים כ"נטולי יכולת", כנראה מגיעה לכם הטבת מס מן המדינה!

מי הם הילדים המוגדרים כ"נטולי יכולת"?

ילדים בעלי חוסר תפקוד באחת מן הגפיים, לרבות שיתוק, חוסר קיום של אחת או כריתה. מצב נוסף הינו עיוורון, מוגבלות שכלית-התפתחותית, עיכוב התפתחותי בשל לקות למידה או בשל מחלה קשה. חשוב לציין כי מצבים אלו צריכים להיות מאובחנים על ידי גורמים מתאימים, על פי המצב המאובן, כגון: נוירולוג, רופא מומחה להתפתחות הילד, רופא עיניים ואף ועדת השמה למסגרות החינוך המיוחד.

כל זאת נאמר באשר לילדים מתחת לגיל 18. במקרה של ילדים בגירים, חשוב לדעת כי קיימים מצבים אחרים בגינם ילד נחשב ל"נטול יכולת": ילד אשר לא יצא מחזקת הוריו, ילד  נטול יכולת אשר התחתן עם בן זוג שגם הוא נטול יכולת ועדיין תלוי ברמה גבוהה בהוריו, עשוי להיחשב גם לכזה אשר סמוך על שולחן הוריו, בהתאם לתנאים ונסיבות וילד אשר מתגורר במסגרת חוץ\הוסטל וכדומה. בנוסף, קיים מבחן הכנסה הבוחן את גובה הכנסת הבוגר ובן \בת זוגו. הפרמטר האחרון הינו אבחון מצב הבוגר כעיוור, משותק או אדם בעל מוגבלות שכלית-התפתחותית.

נקודה חשובה באשר לכלל המצבים אשר פורטו לעיל, היא שקיומם צריך להיות מוכח ותלוי ברמות שונות של תפקוד, אבחונים וכיוצא בזה. בנוסף, ייתכן ופקיד השומה במס הכנסה יבקש מן ההורים להציג מסמכים נוספים.

מהי ההטבה הניתנת?

שווי ההטבה הינו 430 ₪ לחודש, או 5,160 ₪ לשנה. ההטבה ניתנת על ידי שתי נקודות זיכוי שנתיות ממס הכנסה.  ההטבה ניתנת להורה לילד נטול יכולת, או לבן זוג מנישואין של הורה לילד נטול יכולת. במקרה וההורים אינם בחיים, או אינם מתפקדים מפאת גיל או מצב בריאותי, יוכלו אח\אחות של הילד נטול היכולת לקבל את נקודות הזיכוי.

מה יש לעשות עבור קבלת הזיכוי?

ככלל, בכל המקרים יש לפנות לפקיד שומה במס הכנסה, ולהמציא טופס 116 א'. למסמך זה, יש לצרף מסמכים נוספים, בהתאם לכל מקרה, כגון: טופס 127 מרופא מומחה, העתק מהזכאות לגמלת ילד נכה, הודעה מטעם ועדת השמה לחינוך מיוחד וכדומה.

צרו קשר לקבלת ייעוץ חינם


 • תו נכה לחולי לב

  חולי לב מסוימים עשויים להיות זכאים לתו נכה שיקל עליהם בהתנהלות היומיומית במצבם. אולם, יש לדעת כי לשם הגדלת הסיכויים לקבלת תו הנכה, יש להגיש לאגף הרישוי את המסמכים הרלוונטיים ביותר המעידים על לקותו של האדם ומצב בריאותו המדויקים.

  14 באוגוסט 2018
 • סוגי תו נכה

  החוק הישראלי קבע זה מכבר כי זכות החנייה תהיה זהה לכל בעלי תגי חניית הנכים. אם כך, מדוע בישראל עדיין מונפקים סוגי תגי חניה שונים?

  14 באוגוסט 2018
 • כמה אחוזי נכות צריך בשביל תו נכה?

  בפירוט תנאי הזכאות לתו הנכה מצוין גם אחוז נכות מינימאלי, שנקבע על פי החלטת וועדה רפואית של ביטוח לאומי. האם קיומה של קביעת אחוז נכות הינה הכרחית עבור קבלת תו הנכה?

  14 באוגוסט 2018
 • המלצת רופא לתו נכה

  חלק מן המסמכים הרפואיים שנדרשים אנשים להגיש לאגף הרישוי עבור קבלת תו נכה הם המלצת רופא מומחה בתחום הלקות של האדם. בהתחשב בעובדה שבאגף הרישוי יושב רופא מטעם הבודק את המסמכים הרפואיים, עד כמה המלצת הרופא משפיעה?

  14 באוגוסט 2018

תגיות

איך נוכל לעזור לך?

צור קשר וניתן לך ייעוץ מקצועי להחזר כספים!

ייעוץ חינם
הודעה מהירה